Ice Bucket Challenge

Od pewnego czasu światowe media informują o nowej inicjatywie, która ma na celu uświadamianie ludziom, na czym polega choroba określana mianem stwardnienia zanikowego bocznego (ang. ASLamyotrophic lateral sclerosis) oraz zbiórkę pieniędzy na walkę z tą chorobą. Akcja ta nazywa się Ice Bucket Challenge, a udział w niej bierze udział wielu celebrytów (celebrities).

W skrócie Ice Bucket Challenge to zabawa w której należy wylać na swoją głowę wiadro wody z lodem (dump a bucket of ice water), nagrać to na kamerze, a film udostępnić w internecie. Następnie osoba ta “wyzywa na pojedynek” (call out a challenge on) inną osobę, która ma stawić czoła temu wyzwaniu (face the challenge), najlepiej w ciągu 24 godzin. Jeśli nie chcemy wylewać sobie wiadra wypełnionego lodem na głowę, możemy przekazać pieniądze (donate money) na organizację charytatywną (charity). W ten sposób organizacje charytatywne zbierają pieniądze (raise money) na szczytne cele (just causes).

Akcja ta spotkała się również z falą krytyki, która zarzuca osobom biorącym udział w kampanii, że robią to dla zadowolenia siebie (self-congratulation). Poza tym wylewając wodę na głowę po prostu marnuje się ją (misuse of water).

Więcej informacji o kampanii można uzyskać na stronie:

http://www.alsa.org/fight-als/ice-bucket-challenge.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s