O serialach

Jak podaje portal The Huffington Post najbardziej „piraconym” serialem w 2014 była Gra o Tron (Game of Thrones) – produkcja filmowa pokazywana w stacji telewizyjnej HBO. W pierwszej piątce znalazły się również: The Walking Dead, The Big Bang Theory, How I Met Your Mother oraz Gotham [1]. Ta sama strona podaje, że „Gra” zdobyła ten tytuł już trzeci raz z rzędu (third time in a row). Serial ten jest adaptacją książek napisanych przez George’a R.R. Martina, bardzo popularnego pisarza opowieści osadzonych w świecie fantasy. Więcej informacji o samym serialu znajdziemy pod tym adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Game_of_Thrones

W języku Szekspira istnieją dwa określenia, które na język polski tłumaczymy jako serial – mianowicie chodzi tutaj o series oraz serial. Należy pamiętać, że jest między nimi różnica i nie zawsze można użyć ich zamiennie. Series to produkcja, gdzie fabuła dla każdego odcinka (episode lub rzadziej installment) jest inna, choć mogą występować ci sami aktorzy i może być to samo miejsce akcji, na przykład serial Dexter oraz Friends (tłum. Przyjaciele). W języku angielskim wyraz series ma taką samą formę w liczbie pojedynczej i mnogiej:

‚Dexter’ is an outstanding series.

Z drugiej strony serial charakteryzuje się tym, że ta sama fabuła (plot lub storyline) ciągnię się w kilku (lub nawet kilkudziesięciu) odcinkach, na przykład w Lost (tłum. Zagubieni). Z tego wynika, że wiekszość „oper mydlanych” (soap operas) nazwiemy serials, chociaż czasami pewne produkcje mogą być kombinacją obu powyższych typów.

Jeżeli serial jest popularny i przynosi producentom zyski, czasami decydują się oni na produkcję kolejnych odcinków, które pojawiają się w nowym sezonie (season), np. Homeland [s02e01], gdzie s02 oznacza drugi sezon, a e01 to pierwszy odcinek.

źródło:

[1] http://www.huffingtonpost.com/2014/12/29/most-pirated-movies-tv-shows_n_6390490.html

[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Game_of_Thrones

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “O serialach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s