O palcach i playback’u

W ostatnim tekście rozpisywałem się o dłoni i piłce ręcznej. W dzisiejszym krótkim wpisie chciałbym niejako kontynuować wątek pisząc o palcach. W tym miejscu w języku angielskim trzeba uważać, ponieważ palce u ręki to fingers, natomiast palce u nóg to toes. Kciuk to thumb, palec wskazujący to index finger, palec środkowy to middle finger, palec serdeczny to ring finger, a palec mały to po prostu little finger lub pinky/pinkie.

Wyraz finger funkcjonuje także jako czasownik dotykać:

He nervously fingered the knife.

Ten sam czasownik może być przetłumaczony jako donieść na kogoś na policję. Finger-synch to tzw. playback instrumentalny, czyli udawanie, że się gra na instrumencie, podczas gdy tak naprawdę muzyka odtwarzana jest z płyty CD (niestety, zabieg ten wciąż popularny jest na koncertach muzycznych).

Fish finger to paluszek rybny, czyli jedzenie, które składa się z długich cienkich kawałków ryby, która jest otoczona w bułce tartej (breadcrumbs), a następnie upieczona.

Polskie powiedzenie okręcić kogoś wokół palca (czyli podporządkować kogoś sobie, przekonać) przetłumaczymy na język angielski jako to twist/wind/wrap someone around your little finger:

She’s a woman who can wrap men around her little finger.

Zwrot, który opisuje popularny gest, gdzie kiwamy w czyjąś stronę palcem, pokazując tej osobie, że się z nią nie zgadzamy to shake your finger (at someone).

Gdy nie chcemy komuś pomóc w czymś, możemy użyć zwrotu not lift a finger:

I’ll not lift a finger to help you!

Na koniec dodam, że polskie powiedzenie trzymać rękę na pulsie (czyli być świadomym nowych wydarzeń lub sytuacji), przetłumaczymy jako to have one’s finger on the pulse:

A magazine editor has to have her finger on the pulse of fashion.

źródło:

[1] http://www.macmillandictionary.com/dictionary/british/finger_1

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s